top of page

Smyslem projektu Place for People je aplikovat funkční postupy řešení na globální problémy. Ty začínají v našich myslích jako dogmata, předsudky a strachy z neznámého. Pokud si to dokážeme srovnat v sobě, přirozeně dokážeme nastavit jiné společenské paradigma - nenásilně, inteligentně a jednoduše. Dle nás se jedná o evoluční nutnost, protože zdroje naší planety jsou prostě omezené a je třeba s nimi zacházet ekologicky.

venus-city-2.jpg

Velmi se nám zalíbila myšlenka ekonomiky sdílených zdrojů, kterou přinesl na svět pan Jacque Fresco, zakladatel projektu Venus. Na jeho základě jej doplňujeme o přírodní postupy vytváření lokálních soběstačných domovů.

Věříme, že k hospodárnému nakládání s přírodními zdroji nestačí pouze ekonomika založená na zdrojích - je potřeba vědomého úsilí každého z nás vytvořit místo, kde lidé budou moci sdílet zkušenosti.

tree-3822149_1920.jpg

Myslíme týmově a stále rozvíjíme schopnost spolupráce, soucitu a přátelství. Naším hnacím motorem je touha po poznání moudrosti přírody a být den o dne lepším člověkem.

 

Cílem je mít dostatek času a odvahy rozvíjet nejen osobní štěstí, ale snažit se ostatním přiblížit vztah k naší matce Zemi i k sobě samému. To vše při zachování současného komfortu, který nám poskytuje moderní věda a technika. Potřebné know-how již dávno existuje - stačí se jen zastavit a zamyslet se, co a jak se má z dlouhodobého hlediska skutečně utvářet.

Rovněž pokládáme za důležité, aby každý měl právo na život, bezpečí a svobodu - přestože se na to často zapomíná, asi z důvodu pohodlnosti, lenosti či potřeby ovládat druhé. Zdá se, že současný materialistický systém je k těmto hodnotám lhostejný a již od malička nám je vštěpován blábol, že silnější zkrátka přežije. Zapomíná se tak na bytosti bez domova, čisté vody či tepla. Žádný živočišný druh se v historii planety Země nechoval tak bezohledně a zákeřně jako člověk. Celosvětové hromadné vymírání a devastace životního prostředí je toho jasným důkazem a s čistým svědomím tedy nelze nadále nečinně přihlížet.

Žádný živočišný druh se v historii planety Země nechoval tak bezohledně a zákeřně jako člověk.

Je tedy jen na každém z nás, kdy a jak společně změníme současný neudržitelný stav a řekneme si

„Byl jsem u toho a s těmi, kteří měnili svět.”. Druhou možností je pohodlně sedět na zadku u TV, tupě spotřebovávat neobnovitelné zdroje energie a vesele sledovat, jak se veškeré naše pseudo-jistoty mění v prach jakožto celá naše existence. Pojďme raději konečně vzkvétat jako dobře fungující Place for People.

Rádi se inspirujeme podobnými projekty a myšlenkami.

Zde jsou některé z nich.

zemesouzneni - logo.png
permakulturacs - logo.jpg
akademie_soběstačnosti_-_logo.png
ekodum - logo.jpg
bottom of page